
Данък сгради няма да се пипа и той ще остане 1.7 промила като един от най-ниските в България. Това обяви днес градоначалникът на Стара Загора Живко Тодоров.
"Няма да съберем това допълнително постъпление от около 2.4 млн. лева в бюджета. С опита, който имаме в разработването на проекти, ще се борим за външно финансиране и смятам, че пак ще се справим и Стара Загора ще върви напред. Винаги съм се вслушвал в мнението на хората“, категоричен бе той.
Кметът благодари на 29-имата общински съветници, които на заседанието си на 7-ми август подкрепиха на първо четене вдигането на този данък.
"Те разсъдиха разумно като добри стопани така, че да запазят бюджета на Община Стара Загора. Дебатът не беше безсмислен, в него се видя кой работи за политическата си принадлежност и кой – за хората“, отбеляза кметът.
"Срещу мен и общината има организирана атака от ПП-ДБ, идваща от контролирани тролове и жълти сайтове. Понеже "живея в София“ затова в момента общината работи над 55 проекта на стойност над 130 млн. лева с предимно външно финансиране. Пари, за които сме се борили. Най-големият атестат за една община е да кандидатства в конкуренция с останалите и да спечели“, формулира Живко Тодоров.
Той припомни и факта, че в началото на април за втора поредна година местната администрация бе отличена с престижния приз "Община в България с най-много инвестиции“. Наградата бе спечелена последователно за резултатите 2023 г. и през 2024 г., а признанието дойде от Българската агенция за инвестиции и Министерството на иновациите и растежа.
Живко Тодоров даде яснота по най-крупните проекти и каза, че ходи на изненадващи инспекции. "Изпълнява се мащабният ремонт на кв. "Казански“. Преди дни беше одобрен проектът ни за цялостен ремонт на кв. "Зора“ по европейски проект, а днес получихме одобрение за кв. "Градински“.
За кв. "Железник“ се разработва цялостен проект. Когато през ноември 2011 г. се заклех като кмет за първи път, разполагах със срок до 30 април следващата година да се ремонтира целият квартал, при положение, че беше зима, затова резултатът е такъв, какъвто го виждате.
Сега ще направим цялостен проект за ремонт на квартала и ще положа усилия като кмет до края на този мандат той да бъде реализиран“, посочи Живко Тодоров.
Кв. "Три чучура-юг“ вече направен с междублоковите си пространства. В "Самара 2“ предстои проект за водоснабдяване и канализация, в "Самара 1“ ще се довършват междублокови пространства и няколко улички.
"Следя всеки ден какво се прави и с екипа ми работим по задачите последователно. Пропагандните лъжи срещу управлението в Стара Загора са провокирани от политическа безпомощност“, отсече твърдо кметът.
Като отдавна приключен проект, чието далновидно преимущество се вижда особено ясно днес, той припомни водния проект в Стара Загора, намалил загубите на питейна вода от остарялата мрежа и спомогнал да се избегне водната криза, която сполетя Плевен.
Относно едновременните ремонти на двете големи централни градини – "Пети октомври“ и "Ал. Стамболийски“ ("Алана“), той поясни, че парковете се реновират с държавно финансиране и има срок, в който парите са достъпни за използване.
Сред другите по-значими проекти, реализирани от екипа на Живко Тодоров, са още: пълен ремонт на детските градини 4, 31, 33 и 66, на сградите на Спортното училище и неговото общежитие, на двора на детска ясла № 9, на сградата на ДТ "Гео Милев“, на лекоатлетическата писта на тренировъчния стадион "Берое“, на домове за възрастни хора, на моста на ул. "Христо Ботев“, свързващ кварталите "Казански“ и "Три чучура-юг“, монтирането на LED-осветлението в града.

Работи се още по реконструкцията на бул. "Цар Симеон Велики“ – първият етап на изток е от "Патриарх Евтимий“ до "Крайречен“ и вторият етап в кв. "Самара 1“, ул. "Хрищян войвода“ в кв. "Зора“, дворовете на училищата "Васил Левски“, ППМГ "Гео Милев“ и ОУ "Самара“, по ул. "Граф Игнатиев“. Ремонтират се сградите на бившия Пионерски дом, Библиотека "Родина“ и "Тролейбусни и автобусни превози“ ЕООД.
Сред проектите са сградите на Езиковата школа, Художествената галерия, пристройките на СУ "Максим Горки“ и Второ ОУ "П. Р. Славейков“. Бул. "Георги Байданов“ ще бъде продължен до Старозагорските бани.
По Програмата за индустриални зони ще бъде изградена инфраструктура в района на някогашния Азотно-торов завод.
С 10 млн. лева от държавния бюджет ще се преобрази изцяло пространството зад Универсалния магазин и по ул. "Пазарска“.
В кв. "Железник“ ще бъде изградена нова детска градина "Мечта“, информира още кметът Тодоров. "Благодаря на министъра на образованието, който ще отпусне допълнителните средства. В ход е обществена процедура за избор на изпълнител“, поясни кметът.
Той увери, че през следващите месеци ще бъдат отстранени пропуски в чистотата и озеленяването в Стара Загора.
Предстои среща с почистващата фирма, пред която ще се настоява да се вземат адекватни мерки. "Искаме чист и подреден град“, безкомпромисен бе Живко Тодоров.
