
Градоначалникът на Стара Загора Живко Тодоров пита старозагорци с анкета, какво мислят за вдигането на данък сгради. Тя бе пусната преди минути във фейсбук групата "Попитай Кмета на Стара Загора“.
"Внесохме предложение за повишаване на данък сгради в Стара Загора от 1.7 промила на 2.2. За сравнение, данъкът в София е 1.875, в Пловдив е 1.8, във Варна е 2, в Бургас – 2.2, а в Русе е 3 промила.
Ефектът върху приходите на общината, ако се приеме на второ четене през септември, би бил в плюс с 2.4 милиона лева. Парите ще бъдат насочени в ремонти на улици, тротоари и междублокови пространства. Важно да чуя мнението на вас, моите съграждани!“, апелира за участие кметът.
На 7 август с мнозинство от 29 гласа "за“, 13 "против“ и 5-има "въздържал се“ Общинският съвет на Стара Загора прие на първо четене Наредба за изменение и допълнение на Наредбата за определянето и администрирането на местните данъци на територията на Община Стара Загора. Това се случи на 30-ото извънредно заседание на местния парламент днес.
Точката в дневния ред предизвика оживени дебати заради предложението за увеличение на данъка върху недвижимите имоти от 1.7 на 2.2 на хиляда.
В текста му се изтъква, че корекцията е с около 30%, като така Община Стара Загора остава със ставка под средната у нас от 2.3 на хиляда.
Промяната в размера на данъка върху недвижимите имоти ще доведе до увеличение на годишните постъпления от него от около 9.1 млн. лева на 11.5 млн. лева. Това е с около 2.4 млн. лева повече.
"С тези пари ще се повишава качеството на живот на старозагорци. Община Стара Загора задържа най-ниските налози по отношение на данък сгради и такса смет в продължение на може би 10-12 години.
Това беше добро до момента, в който вече исканията на хората стават такива, че ние трябва да вземем мерки да попълним приходната част на бюджета“, аргументира се градоначалникът Живко Тодоров.
Той припомни, че през времето на предизборната кампания исканията на старозагорци са били конкретни и прагматични.
"Питаха ме: кога ще оправите тази улица, канализацията, пътищата по селата, кога ще направите повече за малките населени места. Всичко се въртеше около това какво ще направи Общината, а то е свързано с разходи.
Работим за една различна община – не за община на съществуването, на поддържането на едно ниско ниво с години наред, а за община, която има претенции да се развива, да подобрява инфраструктурата и т.н.“, мотивира се кметът.
"Това предложение отговаря на съвременните искания на хората и ние трябва да се водим по тях! А исканията на хората са всеки ден да има подобряване на услугите, които общината им предоставя, а това става със средства“, отсече градоначалникът.
"Цените на строителството бяха от около 400 евро на кв. м преди 10 г., сега е трудно да се намерят дори и на 1000 евро на кв. м. Реалният пазар нагледно показва процесите на инфлацията най-добре, както и цените в магазините.
Тези скокове са валидни и за общината и тя, за да построи канализация в даден квартал, подлежи на същата инфлация, както и частният сектор. По същия начин, за да достави зеленчуци в детските градини трябва да ги купи със същата инфлация както и хората“, припомни Тодоров.
Той помоли да се избягва популистично разделение, тъй като общината е на народа, на всички хора, които живеят на територията ѝ и е неделима част от тях.
"Не може да се говори за народа и за общината като абстрактна институция, не може да се ръководим от принципи на анархията. Всички ние имаме ангажимент да се грижим за институцията и да помагаме на хората да живеят по-добре“, подчерта кметът.
Относно размера на увеличението на данъка върху недвижимите имоти, той предупреди, че и 2.2 промила няма да стигнат да се покрият всички искания, които имат хората.
"Има над 200 километра общински пътища, които трябва да бъдат ремонтирани. Това изисква много голяма инвестиционна програма, за която да събираме пари“, информира още той.
