
С тържествена церемония, символична първа копка и отслужен водосвет бе дадено началото на проект "Реконструкция, модернизация и въвеждане на мерки за енергийна ефективност за сградата на Център за образование и квалификация /бившата езикова школа/ в Стара Загора“.
Стойността на ремонта е 683 668.54 евро, от които 316 688.79 са от общината. Срокът на изпълнение на проекта е една година. Изпълнител на строително-монтажните дейности е "Д4 Къмпани“ ЕООД, София.
Упражняващ строителен надзор е "Геодет“ ЕООД, Стара Загора. Проектант и упражняващ авторски надзор на обекта е "Герганов Проект“ ЕООД, Плевен.
В проектното предложение са заложени реконструкция, модернизация и въвеждане на мерки за енергийна ефективност. В проектната идея има заложени още и въвеждането на интегрирани фотоволтаични системи с приблизителна мощност от 20 kW.
Предвижда се реконструкция на двора, който ще се превърне в градина със зони за релакс и създаване на място за рециклиране на отпадъци. Ще бъдат инсталирани две зарядни станции както и изграждането на зелени пана от естествена растителност.
"За мен е голяма чест да присъствам на откриването на този ремонт, защото аз съм възпитаник на тази езикова школа. Тук при г-жа Кирова изучавах английски език и си спомням за хубавите моменти.
Радвам се, че ще ремонтираме тази емблематична сграда – виждате всички в какво състояние е. Искам да благодаря на всички преподаватели и на всички работещи в читалище "Родина“, които полагат много усилия тези деца да се развиват и да стават достойни български граждани“, заяви градоначалникът на Стара Загора.
В изказването си кметът допълни, че проектът ще обхване и прилежащите пространства: "Вярвам, че ремонтът ще стане много хубав. Огледахме и района в северната част и там ще направим едно хубаво пространство с пейки и зеленина – място за децата и родителите.“
Живко Тодоров благодари на екипа на общината за работата по подготовката и спечелването на проекта и пожела успех на всички ангажирани с неговото изпълнение, като подчерта: "Най-важното е, че всичко се прави за старозагорските прекрасни деца.“
На церемонията присъстваха още зам.-кметовете арх. Мартин Паскалев, Милена Желева и Надежда Чакърова, както и Диана Турлакова – директор на езиковата школа, Мирослава Шопова – началник на отдел "Европейски програми и международно сътрудничество“ и експерти от отдела.
ИСТОРИЯ
Езикова школа при Народно читалище "Родина“ съществува от 1956 г., без да е прекъсвала дейността си през близо седемдесетгодишната си история. Това е първият в града извънучилищен център за изучаване на чужди езици. Намира се в централната част на града и дава възможност на деца от всички възрастови групи да изучават английски, френски, руски, немски и италиански език.
Сградата е построена през 1950 г. Състои се от два надземни етажа с обща разгърната застроена площ от 539.7 кв. м.
