
С тържествен общоградски ритуал днес Стара Загора отбеляза 113 години от Одринската епопея и Деня на Тракия. Пред паметника "Одринска епопея“ в парк "Тракия“ десетки граждани, представители на институции и организации сведоха глави в знак на признателност към подвига на българските воини и към паметта на хилядите тракийски бежанци.
Ритуалът започна с изпълнение на химна на Тракийското дружество от Представителния женски хор към организацията.
Водещ на събитието бе актьорът Ивелин Керанов, който с емоционално слово се обърна към присъстващите.
По време на церемонията бяха отправени слова в памет на героите и за значението на Одринската епопея за българската история.
Заупокойна молитва за загиналите бе отслужена от Негово Преосвещенство Маркианополски епископ Богослов и свещеници от Старозагорската епархия.
Под съпровода на Военния духов оркестър бяха поднесени венци и цветя в знак на почит към героите, превзели считаната за непревземаема Одринска крепост, както и към хилядите тракийски бежанци.
Венци бяха положени от името на Община Стара Загора, Общински съвет Стара Загора, Втора Тунджанска механизирана бригада и Тракийско дружество "Одринска епопея“.
Припомняме ви, че на днешната дата през 1913 година, под командването на генерал-майор Георги Вазов, Втора българска армия превзема считаната за непревземаема Одринска крепост – един от най-значимите военни успехи в новата българска история.
Победата ускорява края на Първата балканска война и се превръща в символ на българската храброст, саможертва и стремеж към национално обединение.
Денят на Тракия се отбелязва официално в страната от 2006 г. в знак на почит към подвига на българските воини и към съдбата на тракийските бежанци, намерили подслон в пределите на Родината.
С днешния ритуал Стара Загора отдаде почит към героите и съхрани паметта за едни от най-светлите страници в българската история.
Сред официалните гости бяха заместник-кметът Милена Желева, проф. Иван Върляков – заместник-председател на Общинския съвет, общественият посредник Иванка Сотирова, командирът на Втора Тунджанска механизирана бригада бригаден генерал Мирослав Костадинов, Цанко Атанасов – председател на Тракийско дружество "Одринска епопея“, доц. Вълчев – декан на Педагогическия факултет на Тракийски университет.
Събитието бе организирано от общинската администрация, Втора Тунджанска механизирана бригада и местното Тракийско дружество.
