
На тържествена церемония в Операта отличиха най-изявените спортисти за изминалата година. Юбилейното 30-о издание събра спортната общност на града, представители на местната власт и официални гости.
"Спортист на годината“ стана 22-годишният състезател по вдигане на тежести от старозагорския клуб "Аполон“ Габриел Маринов.
Той бе избран сред 17 номинирани от 8 клуба заради впечатляващите си постижения през годината, сред които бронзов медал от Европейското първенство за младежи до 23 години в Албания, титла от Държавното първенство за мъже и златен медал в двубоя на Балканското първенство.
Отличието му бе връчено от зам.-кмета Мартин Паскалев, който се обърна към спортистите с думите: "Това, което правите за нашия град, е изключително важно за нас. Благодарим ви за усилията, за примера, който давате на младите хора. Продължавайте да вървите напред със същата воля и устрем“.
В категорията "Най-перспективен състезател“ отличието бе връчено от заместник-кмета Надежда Чакърова. Наградата получи Теодор Митев (16 г.) от Спортен клуб "Бадминтон – Стара Загора“, който се отличи с впечатляващи национални и международни успехи сред 25 номинирани млади състезатели от 12 клуба.
Специалният приз за "Най-добър отборен играч“ бе връчен от арх. Паскалев на националния състезател и вицесветовен шампион по волейбол Руси Желев (24 г.) от "Берое 2016“.
В категорията "Боец на годината“ отличието бе връчено от заместник-кмета Павлина Делчева. Наградата получи Кристиян Канев от Боен клуб "Атила“. Националът по ММА стана европейски шампион по граплинг в категория до 90 кг.
Почетен плакет получи Христина Йосифова – първата българка, покорила най-високия връх на Земята – Еверест. Отличието й бе връчено от Петко Крумов, началник на отдел "Спортни дейности“.
Плакет бе връчен и на Живко Петков, участник в най-престижния световен формат по културизъм "Мистър Олимпия“. Поздравителни плакети в категория "Юбиляри“ връчи заместник-кметът Светослав Колев.
В категорията "Ветеран на годината“ за 2025 г. наградата бе връчена от Красимира Чахова, председател на Постоянната комисия по спорт и младежки дейности в местния парламент. Отличието получи Грета Иванова (64 г.) от Спортен клуб "Здраве и активно дълголетие – Аязмо“.
За "Отбор на годината“ бе отличен Спортен клуб по естетическа и групова гимнастика "Импала“. Купата връчи секретарят на общината Николай Диков.
Призът "Треньор на годината“ за 2025 г. бе връчен от зам.-кмета Радостин Танев на Георги Кочеренко от Клуб по спортна стрелба "Августа 1992“.
Специален акцент в програмата бе присъствието на проф. Цанко Яблански – кмет на Стара Загора в периода 1995 – 1999 г., на когото бе връчен приз и плакет за принос към развитието на спорта в града.
Проф. Яблански сподели, че наградата го връща към години на активна работа за създаването и развитието на спортна инфраструктура и възможности за младите хора.
Той подчерта, че инвестициите в спортни съоръжения и подкрепата за масовия и детско-юношеския спорт са били сред най-големите му удовлетворения като кмет.
"И днес, когато минавам покрай спортните площадки, стадиона и залите, изпитвам истинска радост. Вярвам, че Стара Загора ще продължи да развива спорта и да го издига така, както го заслужава“, каза проф. Яблански.
Организатор на събитието бе отдел "Спортни дейности“ на общината, а водещи бяха Желязко Динев и Павлета Рашкова. Кулминацията на вечерта бе музикалното участие на Стефан Вълдобрев.

1 thought on “Стара Загора отличи най-добрите си спортисти”
Comments are closed.