
Дейностите за опазване на зелената среда на Стара Загора продължават през следващата седмица с намаляване на короните и отстраняване на опасни дървета по бул. "Славянски“ от кръговото до бул. "Руски“.
Прецизната преценка е извършена от специалисти от Съюза на ландшафтните архитекти и тези от общината и фирмата изпълнител. Съюзът на арбористите в България също е част от тези действия.
"Като част от нашия стремеж към прозрачност, информираме хората, че специалистите са изготвили фитосанитарна оценка на всички дървета, чиято корона ще бъде намалена или те ще бъдат премахнати.
Арбористите също са минали през тях и са посочили своето мнение. За Община Стара Загора е изключително важно зеленината на нашия град да бъде добре поддържана“, подчерта зам.-кметът Радостин Танев.
Той изрази своята благодарност към професионалните организации на ландшафтните архитекти и арбористите, които винаги са се отзовавали със съвети или помощ.
След премахването на дърветата, ще бъдат разчистени и дънерите им, а на тяхното място ще бъдат засадени нови.
"Ще възстановяваме с липа, гледичия и софора – заменяме със същите видове, за да съхраним визията на бул. "Славянски“, увери ландшафтен архитект Биляна Димитрова.
"Разбира се, ще бъдат внимателно преценени местата, защото трябва да се дава достатъчно пространство за израстването на едно дърво, както и да не се попречи на подземната инфраструктура, с която също ще се съобразим“, допълни специалистът.
Има изисквания и от страна на "Пътна полиция“ дървета близко до кръстовища да бъдат премахвани, за да не пречат на видимостта.
"На всички други места ще бъдат възстановени премахнатите дървета. На няколко улици в централна градска част има дървета, които са паднали по време на бури, а дънерите им са останали. Те също ще бъдат премахнати.
Това щ есе случи по ул. "Хаджи Димитър Асенов“, "М. М. Кусев“, "Славянски“ и "Цар Иван Шишман“, както и по част от бул. "Столетов”, посочи зам.-кметът.
Всички мерки по поддържането на зелената градска среда ще се осъществят до края на октомври, а новите фиданки ще се засадят напролет.
"Ще бъдат засадени повече дървета от тези, които ще се премахнат. Такава е нашата практика – да пазим зеленото богатство на града ни. Молим и хората да бъдат отговорни“, апелира Радостин Танев.
"Моето и на всички колеги мнение, както и на включените в оглеждането на дървесната растителност арбористи, е, че тъй като се намираме в градска среда, където климатичните условия, температурите и др. са по-лоши, отколкото в горите, животът на дървесната растителност е по-кратък“, разкри ландшафтен архитект Велина Симеонова.
"За да можем да удължим живота им е необходимо да ги обгрижваме като това се изразява в съкращаване на короната и в отсичане на опасни дървета, за да бъде безпроблемно движението на граждани и автомобили.
По бул. "Славянски“ е преминала комисия от ландшафтни архитекти, арбористи, членове на различни комисии и общински служители. Всяко дърво е огледано и е преценено, че 25 дървета трябва да бъдат отсечени, защото са опасни за минувачите. На останалите дървета трябва да бъде съкратена короната и отсечени сухи клони“, посочи Велина Симеонова.
Съкращаването на корони е правено за последен път през 2007 г. "Тогава имаше известно гражданско недоволство, но сега може да се види, че дърветата са се развили достатъчно добре през тези 18 години и отново се нуждаят от нашите грижи.
Всички дървета са огледани, гражданите не трябва да се притесняват, че ще пострадат здрави дървета“, категорично изтъкна ландшафтният архитект.
Припомняме ви, че по идея на кмета Живко Тодоров през февруари бе създадена и постоянно действаща комисия с ресор "Паркоустройство и зелена система“ към местния парламент.
