
Починал е 46-годишният работник, който пострада при трудова злополука тази сутрин в оръжейния завод "Арсенал“ в Казанлък. Той е получил тежка коремна травма и въпреки усилията на лекарите в МБАЛ "Д-р Христо Стамболски“ е издъхнал няколко часа по-късно, съобщи Радио Стара Загора.
Другият пострадал е в болница с по-леки травми, но е със загуба на слуха. Заради смъртния случай разследването се поема от Окръжната прокуратура в Стара Загора.
Припомняме ви, че фаталният инцидент се е случил тази сутрин в Ремонтно-механична работилница към Завод 3 на територията на "Арсенал“ в Казанлък, съобщават от Главната инспекция по труда.
От разследването до момента е ясно, че инцидентът е станал по време на извършване на ремонтни работи на сепаратор на центрофуга за нитроглицерин.
От Главната инспекция по труда уточняват, че ремонтът е извършван от двама работници, единият от които с помощта на чук и дървена подложка прави опит да избие лагера на сепаратора, който не е бил използван от няколко години и вероятно не е бил почистен от остатъчно взривно вещество.
Вследствие на триенето е възникнала детонация, при която излита част от сепаратора и наранява стоящия до него работник.
При инцидента не е възникнал пожар и не са причинени материални щети, уточняват от прокуратурата.
Продължават огледите и действията по разследването. Предстоят разпити на свидетели, както и назначаване на съдебномедицинска и техническа експертизи за установяване на причината за настъпване на инцидента.
Срокът за разследване е двумесечен, уточняват от държавното обвинение. На място продължават работа и проверяващите от Главна инспекция по труда.
Това е пореден инцидент в оръжейния завод. На 20 август 53-годишен работник на външна фирма пострада при разчистване на отпадъци с багер. Той получи сериозни изгаряни при пожар в машината. По-късно почина в болница.
В началото на юли при инцидент в един от цеховете се откъсна метален детайл от центрофуга и уби 46-годишен мъж.
През май работник получи изгаряния след инцидент при работа с нитроглицерин в Завод 3.
