
Изложбата "Киго – образи и думи от природата“, представяща японските изкуства суми-е, шодо и хайку поезия подреди Старозагорската художествена галерия. Откриването е в западната зала в понеделник от 18:30 ч.
Магията на хайку поезията ще оживее чрез изкуството на калиграфията, изпълнена в техниките шодо (японска калиграфия) и суми-е (рисунка с туш), които са едни от най-трудните техники.
Подбраните стихове са на автори, членове на Българския хайку съюз. Експозицията включва над 55 творби, изпълнени върху калиграфски свитъци, калиграфска и акварелна хартия.
Сезонните думи и образи, които авторите използват в своите калиграфии и суми-е творби разкриват красотата на лаконичния поетичен изказ и предлагат на публиката едно своеобразно "пътуване“ в света на асоциациите и символите, инспирирани от природата.
Тези думи имат универсално значение, но и отразяват личното усещане на всеки творец и поет. В тях освен умение, всеки автор излага на показ и своето собствено чувство, отношение и неподправена енергия в самия миг на изпълнението.
Изложбата е част от програмата на 36-ите дни на японската култура в България, в която галерията се включва за поредна година.
Официален гост на откриването ще бъде Мачида Хидеаки, съветник в Посолството на Япония в София и други официални лица.
По време на откриването присъстващите ще имат удоволствието да се насладят на шодо пърформанс – японска калиграфия, изпълнена от Венелина Петкова-Уми (притежател на Пети дан по Шодо от Геншинкай, Япония и член на БХС) и Виктор Желев-Викей (млад последовател в Пътя на четката, член на БХС).
Във вторник между 11:00 и 13.00 ч., посетителите ги очаква вълнуващо преживяване с арт работилница Шодо и Суми-е: японска калиграфия и живопис за всички възрасти.
Куратори са Венелина Петкова, Зорница Харизанова, Ани Иванова.
Организатори на изложбата са Български хайку съюз, Сдружение НАКАМА, Община Стара Загора и Художествената галерия.
Експозицията може да бъде посетена до 14 септември.
