
Старозагорската районна прокуратура привлече като обвиняеми 41-годишния А.Г. и 39-годишния С.Г. заради предизвикването по непредпазливост на вчерашния пожар в местността "Седми километър“ до Стара Загора.
Спрямо двамата обвиняеми е взета мярка за неотклонение "гаранция“ в размер от по 4000 лева. По делото се провеждат действия по разследването – разпити на свидетели, първоначален оглед на местопроизшествие.
Предстои назначаване на пожаротехническа експертиза. Срокът за разследване е двумесечен. Ако бъдат признати за виновни се предвижда наказание "лишаване от свобода“ до 5 години.
Същевременно стана ясно, че отпада частичното бедствено положение, което общината обяви вчера. "Към момента пожарът е потушен. Няма активни огнища, няма рискови зони и няма опасност за хората“, обобщи ситуацията секретарят на администрацията Николай Диков.
Теренът е обезопасен и наблюдаван превантивно от компетентните служби, допълни още той. Електрозахранването се възстановява поетапно от екипите на EVN, пътната мрежа е проходима.

Изгорели и повредени са близо 20 постройки, сред които монолитни къщи, вили и сгради за стопански нужди. Благодарение на бързата реакция и отличната колаборация на представители на 8 институции, както и на енергията на доброволците, не се стигна до по-тежки последици.
Тепърва ще бъде пресмятан размерът на сериозните щети, но радостното е, че няма жертви и пострадали хора.

Рано тази сутрин общинари са започнали с опис и оценка на нанесените щети, съобщи директорът на "Правни дейности, обществен ред и административно обслужване“ Делян Иванов.
По негова информация, пострадалите сгради са ваканционни жилища, които не се обитават целогодишно, а собствениците им не са поискали настаняване.

Това беше първият случай, в който градоначалникът Живко Тодоров задейства системата за ранно предупреждение BG-ALERT.
