
Дирекция "Киберпрестъпност“ на ГДБОП установи, че злоумишлените електронни съобщения, които днес стреснаха десетки училища са изпратени от няколко различни имейли, създадени на чуждестранна платформа за общодостъпни безплатни онлайн пощенски услуги.
Всички те са с идентично съдържание. В съобщенията няма конкретни заплахи, искания, срокове или условия. Осъществена е комуникация с международни партньори за установяване на извършителите, с Интерпол, както и със структурата на чуждестранната IT компания.
Наказанието за подобно престъпление превижда до 2 години затвор. Работата по случая продължава, уточниха от МВР.
28 сигнала за бомби бяха получени едновременно в училища в Стара Загора и селата в общината тази сутрин, както и в различни учебни заведения в страната.
"Пригответе се за огнената бездна на ада, която очаква Европа.“ Така започва заплашителният текст за бомби, с който bTV разполага.
Предупрежденията казвали още и че "западната тирания ще бъде посечена с мечове и жертви на мюсюлмани. Ние се борим за Аллах и установяването на неговия закон“.
Авторите на заплахата предупреждават и че е дошло време за война и че са готови за бойното поле.
БНР научи от източници, близки до разследването, че съобщенията били конфигурирани в руска интернет платформа.
Анализ е показал, че те не са идентични с тези от предишни подобни атаки. Eлектронните съобщения са писани от няколко различни имейла, показвало разследването до момента.
