
Общината ще внесе предложение за вдигане на такса "Битови отпадъци“, което ще бъде разгледано на предстоящата сесия на старозагорския парламент. Идва зима, а снощи имаше буря. Сериозни основания да потърсим ресорния заместник-кмет на Стара Загора Радостин Танев. Намерихме го на инспекция с екипа си, докато проверяваше снегопочистващата техника на фирма "Трейс БГ“, която е отговорна за малките населени места.
ИМА ЛИ ЩЕТИ СЛЕД СНОЩНАТА БУРЯ?
Няма тежки последици. Днес сутринта бяхме на проверка заедно с колегите от отдел "Екология“. Всички екипи на почистващата фирма работят в момента и във всички квартали. Имаше силен вятър, много паднали листа, но щети няма. За щастие, нямаме сигнали за паднали дървета или ударени коли.
ХОРАТА СА ЧУВСТВИТЕЛНИ, КОГАТО СТАВА ВЪПРОС ЗА ВДИГАНЕ НА ТАКСИ. ЗАЩО ПРЕДЛАГАТЕ ПОВИШАВАНЕ НА ТАКСА "БИТОВИ ОТПАДЪЦИ“?
Важно е да се знае, че тя не е вдигана от 2013-та година, за разлика от цените и заплатите през годините. Давам ви пример: Масово използван апартамент в кв. "Железник“ плаща между 100 – 115 лв. Това означава, че хората плащат по 30 стотинки на ден за сметопочистване, сметосъбиране, сметоизвозване, миене, косене, озеленяване и всичко, което влиза в тази такса.
КАКВА Е СУМАТА, КОЯТО ОБЩИНАТА ДОТИРА ЗА ПОЧИСТВАНЕТО?
Близо 6 млн. лева. Това е и причината да прибегнем към тези мерки. Миналата година увеличихме извозването по селата. Допълнителните разходи скачат.
ПРОЦЕНТЪТ НА УВЕЛИЧЕНИЕТО Е ?
Между 17 и 18%.
А ЗА СЕЛАТА?
Там се налага двойно увеличение.
ЗАЩО?
Ще ви дам пример с най-голямото село в общината – Хрищени. Ако за една къща от 150 квадрата с един декар двор се е плащало 70 – 80 лв., сега сумата ще бъде около 90.

ПРОДЪЛЖАВА ИЗХВЪРЛЯНЕТО НА СТРОИТЕЛНИ И БИТОВИ ОТПАДЪЦИ ИЗВЪН КОНТЕЙНЕРИТЕ В ГРАДА, А И НЕ САМО…
За съжаление е така. Постоянно констатираме и тук е момента да напомня, че въвеждаме видеонаблюдение на незаконните сметища. Имаме уверението на Областната дирекция на полицията, че патрулите ще ги включат в маршрута си. Относно битовите отпадъци извън контейнерите, апелирам това да се извършва в депото в Ракитница. Регионалният център за отпадъци работи всеки ден от 7 до 19 ч.
ГОТОВА ЛИ Е ОБЩИНАТА ЗА ЗИМАТА?
Фирмите, които отговарят за почистването на Стара Загора, са подготвени с материали и техника. За момента нямаме констатирани проблеми. Вчера бе проверена и ДЗЗД "Грийн партнърс-БКС“, чийто ангажимент е пътната мрежа в града. Те разполагат с 14 снегорина.
КОЛКО МАШИНИ ЩЕ ДЕЙСТВАТ В СТАРОЗАГОРСКО?
Около 40. Уверявам жителите, че не е нужно да изпитват притеснения, особено ако са подготвени със зимни гуми и всичко останало, което е необходимо за безопасното шофиране в това време на годината.
Всички задължителни материали, които изискваме, също са осигурени – магнезий, пясък и сол. Хубаво би било да падне сняг тази година, въпреки че все по-рядко се случва. За съжаление промяната на климатичните условия допринася за безводието.

