
Почистването градския канал е започнало на 4 ноември, продължава и в момента. Съоръжението, което се използва за напояване на полетата край Стара Загора се чисти на три лъча, съобщи пред Радио Стара Загора управителят на “Напоителни системи” ЕАД – клон Горна Тунджа Анастасия Гидикова.
"Почистване на отпадъците от коритото на канала, който преминава в южната част на Стара Загора, е важно, но не по-малко важно е и модернизирането на съоръжението. То се случва по проект по Програмата за селските райони.
Тече реконструкция на 6 км и 423 метра от канала. Резултатът ще е икономия на водата с около 20%“, поясни Гидикова и добави, че се планира чрез Стратегическия план на Министерството на земеделието с национално и европейско финансиране да бъдат включени за реконструкция още над 6 км. с цел да се намалят загубите на вода.
Главният напоителен канал е с дължина 26 kм. Той тръгва от язовир Копринка и минава под Средна гора в тунел с дължина 13 kм. В Стара Загора поради по-малката надморска височина е изградена ВЕЦ.
