
От днес до 20-ти ноември тече втората част от акция "Зима“ с насоченост "Пешеходци, пътници и водачи за толерантност на пътя“. Акцентът е отнемане предимство на пешеходци и спазване на правилата за движение от тяхна страна. Това съобщи началникът на Старозагорската пътна полиция главен инспектор Димитър Димитров.
През изминалата седмица са били проверени 3332 МПС и 6075 лица. Установени са 17 водачи, които са управлявали МПС с рисково поведение, каза още инспектор Димитров. В същия период са установени 7 водачи шофирали след употреба на алкохол до 1.2 промила и двама над тази стойност.
Под въздействие на наркотични вещества или техни аналози са установени да шофират петима, а двама са отказали да бъдат тествани за употреба на алкохол или наркотични вещества. Санкционирани са 18 водачи на велосипеди, мотопеди и мотоциклети, както и петима тротинеткаджии.
За отнемане предимство на пешеходец са санкционирани шестима. 23 говорили по телефона без хендсфри, 14 са били без книжка. За седмица са санкционирани 86 пешеходци, съставени са 232 акта и 1105 фиша.
Димитров обобщи и статистиката за пътнотранспортните произшествия в Старозагорско от началото на годината до 10 ноември. Данните сочат, че са настъпили 329 тежки ПТП, спрямо предходната година – с 16 повече, загиналите са 18 – с един повече, пострадалите са 440 – с 8 по-малко.
