
"На съоръженията в комплекса се гледа като на скраб. Декарбонизацията е възможна, но плавно. Енергийната ни стратегия трябва да бъде в рамките на 20 години напред. Току що гледах, че ТЕЦ 2 работи на по-малко от 150 мегавата. Това е по-малко от 10% и е пагубно е за комплекса.“
Това заяви днес в Стара Загора бившият заместник-председател на енергийната комисия Тихомир Тенев. Според него, предимството на Мините е в износът на въглища за Сърбия. Цената е с 30% повече, отколкото се дават на нашите контрагенти в Тецовете, категоричен бе инженерът.
"Въглищата са нашето национално богатство. За 70-годишнината на Мините са добити милиард и 200 милиона. В Китай на година се добиват 4 милиарда“ добави Тенев и попита за ВЕИ къде са нашите базови мощности, които трябва да балансират електроенергийната ни система.
"Как компенсираме в момента системата? Като вкарваме ток от Сърбия от Румъния и т.н. Казваме, че ще направим 4 гигавата ВЕИ на територията на Мините. А къде са енергийните показатели, какво и защо ще го правим? Само ще ви кажа, че в момента в България има проекти за 36 гигавата ВЕИ, като в летния период се консумират до 4“, завърши експертът.
