
Област Стара Загора е на четвърта позиция след София-град, Габрово и Варна по показател равнище на безработица в страната за януари, съобщи Маргарита Нейкова, директор на Бюро по труда.
475 безработни лица са постъпили на работа през януари в Бюрата по труда в региона, пише "STZ 24“.
406 са устроени на първичен пазар, по мерки за заетост – 1 лице, останалите са назначени по Оперативна програма "Развитие на човешките ресурси“. Броят на регистрираните безработни към края на месеца е 5852.
Общините Стара Загора, Павел баня и Казанлък са с най-ниско ниво на безработица, отчитат още от Бюрото по труда. Нараства делът на хората без препитание над 55 години, 22, 9%.
Регистрираните продължително безработни лица за повече от една година в региона са 856. В региона стартира първото за 2022 година проучване на работодателските потребности от кадри.
Ще бъдат анкетирани работодатели от всяка икономическа дейност. Те ще бъдат поканени да попълнят онлайн формуляр и да посочат какви умения, компетентност и професии трябва да притежават кандидатите за работа и персонал в техните предприятия.
Могат да заявяват и потребностите си от работници без специална квалификация, както и такива, изискващи специфична правоспособност. Ще се наблюдава и търсенето на кадри от т.нар. регулирани професии.
