
120 000 лева – толкова е последната фактура за ток, която е платило старозагорското подразделение на "Студентски столове и общежития“. "Работим на загуба и за да намалим разходите, прибягваме до непопулярни мерки“, съобщи за Радио Стара Загора управителят Светлана Георгиева.
"Не можем да спрем тока в общежитията, защото студентите от специалност медицина са в сесия – няма как да ги оставим на студено. Всички останали специалности обаче са в неприсъствена форма на обучение, а това се отразява върху оборота на столовата ни дейност“, обясни Георгиева.
В опит да намали разходите, държавното предприятие прибягва до непопулярни мерки – четирима от служителите към столовото хранене са в неплатен отпуск.
На ден "Студентски столове и общежития“ ЕАД – Стара Загора приготвя средно по 500 порции храна.
1.80лв. – толкова е максимумът, който в момента дава държавата за обяда или вечерята на един студент. Ако ястието, което е избрал струва примерно 5.80 лв., останалата част до тази сума е за сметка на студента. 1.10 – 1.20 лв е пък ставката за един леглоден.
Казано с други думи – за едно легло в студентско общежитие месечно държавата заплаща около 33-36 лева. За същото това легло студентът доплаща още толкова месечно. Режийните ставки не са променяни от три години. Решението за актуализация е на държавата.
