
"Над 150 човека с тежки натравяния след събитие в село Искрица, организирано от Община Гълъбово. Токсикологиите в няколко града са препълнени, а институциите опитват да прикрият престъплението“. Такова съобщение плъзна в социалните мрежи.
По неофициална информация към момента, сигналите за потърсили медицинска помощ са само за четирима души.
"На празничното събитие присъстваха стотици гости, което означава, че засегнатите са под 1%. При хранително натравяне мащабът щеше да бъде масов.
Предвид сезона и широко разпространените в момента ентеровируси със симптоми като стомашно разстройство и повръщане, съществува огромна медицинска вероятност тези единични случаи да се дължат на сезонен вирус, а не на консумираната храна“, обясниха от Община Гълъбово.
"Общинското ръководство няма никакви оплаквания. Кметът Николай Тонев, кметовете на населените места и почти цялото ръководство на общината присъстваха лично на празника и консумираха от абсолютно същото меню. Към момента нито един от тях няма здравословни оплаквания“, се казва в позицията им.
"Всички продукти, доставени от местната фирма-изпълнител, притежават пълни сертификати за качество и произход. Храната е приготвена същия ден (в 15:00 ч.) и е транспортирана в специализиран хладилен камион. В менюто изрично няма яйца и високорискови алергени, а сосът е приготвен с проверени пресни гъби, доставени в рамките на деня“, категорични са от общината.
Оттам са инициирали пълна проверка на целия процес по организирането, "за да отпаднат всякакви съмнения и да гарантират пълна прозрачност“.
Те призовават да се запази спокойствие и жителите да не се доверяват на слухове или спекулации в социалните мрежи, като същевременно апелират всеки, който разполага с информация, да подаде официален сигнал към дежурния телефон на Община Гълъбово.
