
След пъстрата великденска изложба и празничната програма пред сградата на Община Стара Загора децата, техните учители и родители се отправиха към двора на Катедрален храм "Св. Николай Мирликийски Чудотворец“, където продължи традиционната инициатива "Писани яйца, шарени – 2026“.
По-рано през деня, на Велики четвъртък, Негово Високопреосвещенство Старозагорският митрополит д-р Киприан отслужи в катедралния храм Велик Маслосвет и Вечерня със св. Василиева литургия.
За десета поредна година по време на службата бе извършен и чина по умиване на нозете на 12 избрани свещенослужители, дякони, иподякони и миряни – силен символ на смирението и християнската добродетел. По традиция след богослужението в двора на храма започна и боядисването на великденските яйца.
"Ваше Високопреосвещенство, уважаеми директори на детски градини, уважаеми гости, скъпи деца, преподаватели и родители, с огромно удоволствие и вълнение днес за поредна година сме тук.
Благодарим за гостоприемството да споделим този светъл празник в навечерието на Великден, да видим отново детските усмивки и как децата боядисват яйцата.
От името на Община Стара Загора и кмета Живко Тодоров ви пожелавам здраве, успехи, благоденствие и светлина във вашия път, във вашите семейства и в професионалното развитие. Нека винаги бъдем по-добри хора. Светли празници!“, пожела зам.-кметът Надежда Чакърова.
С благослов към всички участници Негово Високопреосвещенство Старозагорският митрополит д-р Киприан даде начало на боядисването на яйцата в двора на храма.
Отец д-р Йордан Карагеоргиев също поздрави присъстващите, като подчерта, че българските православни традиции носят доброта и духовна топлина, с които всички да посрещнат Възкресение Христово със смирение и радост.
С много вълнение децата боядисаха великденските яйца, като по традиция първото бе в червено – за здраве и благословение. Усмивките, багрите и детското въображение отново превърнаха двора на храма в истински празник на българския дух и християнските ценности.
