
Днес, Втора неделя на Великия пост, когато Българската православна църква почита Св. Григорий Палама, Негово Високопреосвещенство Старозагорският митрополит Киприан отбеляза 50-годишния си юбилей. Владиката възглави Божествената св. Литургия в катедралния храм "Св. Николай“ в Стара Загора.
"Петдесет години от живота на човека са време, което неизбежно води до размисъл и духовно осмисляне. В този ден ние съзнаваме колко много човек дължи на Божията милост и колко много трябва да уповава на Неговата помощ.
Всичко, което сме и всичко, което вършим има стойност, когато е извършено в служение на Бога. Нека Той укрепва духовенството, да пази народа ни във вярата, да дарува благословение на Църквата и да помага на всички ни в нашата любима Старозагорска епархия.
Да имаме дръзновението винаги да бъдем единни в любовта, истината и онова, което Господ ни дава. Нека не забравяме, че най-важно е да имаме дълбока вяра и любов помежду ни.
Да сме живи, здрави и благоденствени!“, благопожела към миряните архиереят. В словото си той сведе глава пред светлата памет на майка си Добрина, от която за първи път е чул молитва, а в ръцете й е почувствал силата на тихата вяра.
Владиката си припомни и за първия си духовен наставник приснопаметния отец Петко Мотев, както и за духовния си старец блаженопочиналия Старозагорски митрополит Панкратий.
С митрополит Киприан съслужиха Негово Преосвещенство Маркианополския епископ Богослов, протосингелът на Старозагорска митрополия архимандрит Панкратий Бузов, архиерейските наместници на Свиленградска, Харманлийска, Чирпанска, Новозагорска и Казанлъшка духовни околии, както и свещенослужители от епархията. От свое име те му подариха църковно-богослужебни одежди.
