
С тържествена церемония в спортна зала "Иван Вазов“ бе открит XVI Международен турнир по художествена гимнастика "Купа Берое“ и приз "Карамфила Абаджиева“. Престижният спортен форум събира над 450 гимнастички от 16 клуба от България и един клуб от Украйна, които ще премерят сили в рамките на три състезателни дни.
Турнирът е посветен на Карамфила Абаджиева – създателка на художествената гимнастика в Стара Загора, и през годините се утвърди като едно от значимите събития в календара на този изящен спорт. В надпреварата участват състезателки в различни възрастови категории – деца, девойки младша възраст, девойки старша възраст и жени.
"Добре дошли в Стара Загора и в нашата спортна зала "Иван Вазов“. Скъпи състезателки, благодаря ви за емоциите, които ще преживеем заедно през следващите три дни. Бъдете здрави и успешни. За мен е чест и привилегия за поредна година да дам началото на този турнир“, каза началникът на спортния отдел в общинската администрация Петко Крумов.
По време на церемонията той получи плакет с благодарност към кмета Живко Тодоров за подкрепата на общината в развитието на художествената гимнастика и съдействието при организирането на турнира.
Главен съдия на състезанието е Рада Вражева – член на съдийската колегия към Българската федерация по художествена гимнастика и международен съдия категория Brevet.
Непосредствено след откриването се състоя и награждаването в категория "мини“, като специален гост на най-малките състезателки бе любимият на децата герой Стич, който донесе много настроение и усмивки в залата.
Състезанията продължават през целия уикенд, като финалните изпълнения, награждаванията и закриването на турнира са предвидени за утре.
Входът за събитието е свободен, а организаторите канят всички любители на спорта да подкрепят младите гимнастички.
Организатори на турнира са СКХГ "Берое“, Българската федерация по художествена гимнастика и Община Стара Загора.
