
Залесяването на 65 декара опожарени горски терени в местността "Седми километър“ стартира днес със засаждане на първите дръвчета от вида атласки кедър.
Символичното начало с няколко фиданки дадоха Радостин Танев, зам.-кмет на Община Стара Загора, Нели Ангелова, мениджър маркетинг на голяма компания, както и директорът на Държавно горско стопанство инж. Иван Чергеланов.
През юли стана известно, че Община Стара Загора е спечелила национален конкурс с проект за залесяването на 65-те декара. Възстановяването на гората в местността "Седми километър“, засегната от мащабните пожари през лятото на 2024 г., ще се осъществи чрез 3-годишен план за устойчиво залесяване. Грантът, предназначен за реализацията на проекта, е в размер на 60 хил. лева.
"Продължаваме да доказваме, че на изгорелите площи няма да има фотоволтаичен парк, няма да се продават терени, а ще има единствено гора! Другите твърдения са популизъм с политически цели“, дефинира Радостин Танев.
"Зеленината на Стара Загора е на всички, не на която и да е политическа партия, а само на гражданите! Колегите от отдел "Екология“ вложиха много усилия и хъс, защото този проект е за нашите деца, за бъдещето на Стара Загора“, отбеляза още той.
Близо 13 хил. фиданки атласки кедър ще бъдат залесени на 65-те декара като пореден знак за устойчивата и последователна екополитика на Община Стара Загора със съдействието на експертите от Държавно горско стопанство.
Същинското залесяване ще се случи през втората половина на ноември, то ще бъде обявено доста по-рано с покана да се включат и доброволци и съобразено с метеорологичните условия
"През изминалата година сме залесили около 170 декара държавни горски територии. Виждате, че булдозерът работи в момента, подготвят се тези общински горски територии с почвоподготовката, която ще отнеме около 20 дни. След това, както каза г-н Танев, ще бъдем готови за залесяването, а датата му ще обявим допълнително“, информира инж. Иван Чергеланов.
