
Откриха STEM центъра в Търговска гимназия "Княз Симеон Търновски“ в Стара Загора. Зам.-кметът Надежда Чакърова преряза лентата заедно с директора на гимназията Снежана Танева.
"За Община Стара Загора е огромна радост да споделяме тези моменти с вас. Тази придобивка не е само материална, а има добавена стойност. След години, учениците ще жънат успехите си след положения труд“, сподели на откриването зам.-кметът Надежда Чакърова.
"Както знаете, лично следях процеса и с огромно нетърпение очаквам откриването на всеки нов STEM център в училищата. Търговската гимназия е емблема на образованието в Община Стара Загора“ отбеляза заместник-Чакърова и поздрави присъстващите от името на кмета Живко Тодоров.
Директорът на учебното заведение Снежана Танева поднесе специални благодарности към общината за подкрепата и сбъдването на този проект. "Радваме се, че имаме място, където учениците да се обучават, а учителите имат най-важната задача- да ги водят към нови висоти“, сподели тя.
Изградените 3 STEM кабинета са на стойност 303 000 лв. и 6 високотехнологично оборудвани и свързани класни стаи за 60 000 лв.
В трите кабинета се изучават природни науки, математика и информационни технологии. Те са оборудвани с модулни маси, бюра, вградени интерактивни дисплеи.

В кабинета по природни науки са поставени специални мобилни STEM лаборатории с комплекти от учебни пособия за експериментиране и демонстрации. Учениците разполагат с бинокулярни микроскопи, 3D принтер и стереоскопични zSpace лаптопи.
Във високотехнологичните свързани класни стаи има интерактивен дисплей с вградена уеб камера и лаптоп, които подпомагат съвременното обучение.
В STEM е заложена идеята за интегриране на учебни предмети от четирите направления: наука, технологии, инженерство и математика в интердисциплинарен и приложен подход.
Основава се на четирите актуални за 21 век принципа на образованието: творчество, сътрудничество, комуникация и критично мислене.
Изграждането на новото пространство е част от проекта "Училищна STEM среда“, който стартира в училището по Националния план за възстановяване и устойчивост на България, финансиран от Европейския съюз.
Чрез него се осигурява модерна, интегрирана учебна среда от ново поколение – с високотехнологично оборудване, иновации в обучението и пространство за креативност. По този начин всяко дете ще има възможност да открие своята страст и да се насочи към най-подходящата за него сфера на обучение.
Всички официални гости разгледаха с внимание и възхищение новото учебно пространство. Учениците показаха истински интерес и удовлетворение от възможностите, които STEM центърът предоставя за иновативно обучение и практическо усвояване на знания.
