
В петък се възобновява платеното паркиране, което продължи близо месец в Стара Загора. Относно неработещите паркомати зам.-кметът Радостин Танев разясни, че към момента 20 работят, а до края на седмицата се очаква още между 10 и 15 да започнат да функционират.
На отправени към него въпроси от граждани, относно паркирането чрез текстово съобщение и липсата на обратно такова от оператора, Радостин Танев поясни:
"Нашата система вече има възможност да види кога и в колко часа е изпратен sms за съответния автомобил и дали гражданин трябва да бъде санкциониран. Това ще се прави от екипите на място и бързо ще може да се провери. Ако не е върнат обратен sms, поради грешка в системата, гражданите няма да бъдат санкционирани“.
"След проведени разговори с банковите институции за разглеждане на възможността за плащане на "Зелена зона“ чрез техните приложения очакваме от януари още четири банки да предоставят тази услуга“, допълни Танев.
Той уточни, че общината е спечелила проект по Програма "Life“, който включва изграждане на изцяло нова система на "Зелена зона“, която ще заработи от следващата година.
Тази система включва датчици за паркиране, камери на автомобилите за заснемане и установяване на плащанията. Ще има толеранс от 5 минути за неплатилите, след което системата ще информира общинските служители, че на съответния автомобил трябва да му се поставят скоби. Радостин Танев поясни, че това ще подпомогне много и потребителите на целогодишни абонаменти, като целият процес ще бъде дигитализиран.

"Ползвателите на абонамент ще получат удължаване на срока на валидност на услугата с 40 дни, поради безплатното паркиране от средата на юли“, информира зам.-кметът.
Стана ясно и, че паркоматите вече приемат монети от 2 лв., пригодени са за плащане в евро, като равностойността е 1 евро, а с карта ще има възможност да се плаща от началото на следващата година.
Зам.-градоначалникът обясни, че в града има към момента 50 паркомата, голяма част от които са амортизирани. "Ремонтирани са и ще заработят 32 устройства.
В момента тече процедура чрез обществена поръчка за нови 25. По Програма "Life“ също ще има възможност за закупуване на нови паркомати и така ще има налични и на места, където в момента няма“, допълни още той.
Представен беше и първият електрически автомобил, който ще бъде използван за дейности по паркиране и репатриране. Превозното средство, което е в тестови период е българско производство, а батерията му издържа около 300 км на ден в градски условия. Поради тази причина е под наем, за да се провери приложимостта му.
"Средствата от събраните такси влизат в бюджета на общината и ще се използват за модернизация на тези услуги“, завърши Танев.
