
Община Стара Загора ще кандидатства за финансиране на електрически лекотоварен автомобил, който да обслужва социалните услуги. Това съобщи днес началникът на Отдел "Здравеопазване и социални дейности“ д-р Антония Тодорова.
Процедурата вече е отворена от Министерството на труда и социалната политика, а чрез нея ще се обезпечат общински проекти за придобиването на 250 возила.
Средствата ще се отпускат директно на общините. Максималното финансиране, което може да бъде предоставено на всяка, е до 113 600 лв. за закупуването на електромобил със зарядна станция.
По информация на министър Борислав Гуцанов, финансирането на процедурата е в изпълнение на Глава "RePowrEU“ от Националния план за възстановяване и устойчивост.
Чрез нея ще се финансира и изграждането на фотоволтаични мощности в социалните услуги. Общият ѝ бюджет е почти 78 млн. лева.
В момента се извършва преглед на базата на социалните услуги, поддържани от администрацията, за да се прецени къде ще бъде подходящо да се монтират фотоволтаици, разясни д-р Тодорова.
Както е известно, местната администрация е с най-много социални услуги сред другите в страната, съотнесено с броя на населението ѝ.
