
Собственикът на Берое Ернан Банато заяви, че ако има местен човек, който иска да поеме клуба, е готов да изслуша всяка възможност. Босът на заралии даде прeлюбопитно и пространно интервю пред колегата Иво Стефанов от dsport.bg
ФИНАНСОВИТЕ ПРОБЛЕМИ И САНКЦИИТЕ НА ФИФА
"Хората имат нужда от яснота. В момента имаме три забрани. Онзи ден излезе още една. Бивш играч на клуба предяви претенции по случай, който според нас не беше справедлив, но ФИФА уважи неговото искане и ни наложи плащане. Ще го направим, за да вдигнем забраната.
Другите две са свързани с права на играчи, които са били в клуба, но дори не са играли. Един от тях не е изиграл и минута за нас. Да, ФИФА – не знам дали да кажа "за съжаление“ или не, но предприе нов подход, който поставя под напрежение много клубове.
Ние не бяхме подготвени за новите правила, свързани с т.нар. "чист дом“ (clean house) и автоматично изчисляваните суми. Знаехме, че ФИФА ще стартира това тази година, но никой не очакваше как ще се прилага на практика – чрез компютър, който автоматично изчислява сума, която клубът трябва да плати, независимо от текущото финансово състояние.
Това води до забрани за трансфери и налага икономическа реорганизация. Вече планираме бюджета за извършване на плащанията по тези забрани, за да можем да започнем годината така, както трябва да я започнем.
Случаите не ме притесняват, защото, макар че се надявахме да не се стигне до плащания. Мислехме, че ФИФА ще действа различно, знаехме, че съществуват и ги бяхме предвидили. Така че, нищо, сега просто трябва да преструктурираме икономическата част и да се справим с тези ситуации, за да паднат съответните санкции срещу клуба“.
КРАЙНИЯТ СРОК
ФИФА в това отношение налага прецизност. Забраните се вдигат, веднага щом се извърши плащането. Това е нещо много, много бързо. Просто се уведомява ФИФА, че плащането е направено и санкцията пада автоматично. Очакваме да го направим през първата седмица на юли. Надяваме се, че ще имаме нужните постъпления.
НОВИЯТ СЕЗОН
Следващата седмица стартира предсезонната подготовка в Стара Загора, която ще трае месец. Някои играчи ще пристигнат по-късно заради дългите пътувания. Ще обявим и контролните срещи. Опитваме се да направим лагер за една седмица извън Стара Загора или за няколко дни. Целта е да съберем всички футболисти и да се подготвим за началото на шампионата.
Започваме на 16 юни. Първите няколко дни ще се правят медицински тестове. Истинската физическа подготовка ще започне по-късно.
ГРУПАТА
Имаме някои латиноамериканци в състава, с някои не подновихме договорите. В момента очакваме 3-4 играчи от Латинска Америка. Останалите са от Европа, така че не очакваме проблеми с пристигането.
ХУАНКА ПИНЕДА
Той е с националния отбор Доминиканската република. След като приключи участието си, ще се присъедини към нас. Не е имал почивка, така че е в игрова форма, което е добре.
НОВИТЕ ПОПЪЛНЕНИЯ
Има, но ще ги обявим, когато пристигнат в клуба. Ще го направим, след като подпишат. Нека първо ние да ги обявим, а не вие, журналистите. Очакваме още в първите дни да имаме нови имена.
На първата тренировка ще има един или двама нови играчи. Очевидно трябва да преминем през процеса на премахване на трансферните забрани, които имаме в момента.
ЛЕАНДРО ГОДОЙ
Имаме няколко оферти, но сме в преговори. Леандро има договор, ще започне подготовката с нас, освен ако не се осъществи трансфер, който е изгоден и за клуба, и за него, но интересът към него е голям.
Офертите са от Европа, Емирствата, Саудитска Арабия, Русия и Южна Америка. Вярваме, че пазарът ще се активира следващия месец и тогава ще се реши бъдещето му.
Цената му е 2.5 милиона евро. Справедлива е за голмайстор с неговия опит и постоянство. Проблемът, който имаме, е, че тъй като Берое няма история на клуб, който продава играчи, много други клубове смятат или се опитват да вземат наши футболисти на много ниски цени или почти безплатно, именно защото ние нямаме имиджа на такъв клуб, който да продава своите футболисти на реална пазарна цена.
Вярваме, че това ще се промени в краткосрочен план и че клубовете, които идват да търсят играчи от Берое, ще разберат, че става дума за футболисти с огромен потенциал, но те ще трябва да платят трансферите им цени, защото така трябва да бъде.
ОФЕРТИТЕ ЗА ПИНЕДА, АЛГАРА И МОТА
Имаме предложения и за тези футболисти. Водим преговори и за други играчи, но искам ясно да подчертая, че няма да подаряваме.
Играчите са актив на клуба. Те са футболисти, на които ние дадохме шанс да се покажат в Първа лигa и те са благодарни на клуба. Има и такива, които си тръгнаха през "задната врата“, както обичаме да казваме, без дори да благодарят за това, което Берое им даде, но ние работим с тези, които искат да са тук, както казах още в първия ден.
Всеки футболист е свободен да си тръгне и да отиде в друг клуб. Робството е приключило преди много години и никой не може да задържа някого насила. Играчите, които са тук, трябва наистина да обичат фланелката на Берое, да се борят за клуба, защото тук им е даден шанса да израснат и като личности, и като професионални футболисти.
ИЗХОДЯЩИТЕ ТРАНСФЕРИ
Засега не знаем. Няма да раздаваме играчи, защото Берое трябва да бъде конкурентоспособен. Всички, за които говорим, са изключително важни за нас като клуб, така че ако някой от тях премине в друг отбор или лига, това ще бъде само ако трансферът наистина е от полза за Берое. Само при положение, че клубът получи нещо реално, което ще ни помогне да подобрим нивото си с други играчи.
В противен случай тези, които сме довели, не са хора, които идват и си тръгват просто така. Те имат договори и идеята е да останат, да се състезават за клуба.
БЪЛГАРИТЕ
Имаме много български футболисти в отбора. Проблемът е, че много хора не разпознават нашите момчета като истински футболисти, но в момента разполагаме с доста играчи, които отдавна показват, че имат нивото да се състезават.
Те чакаха своя момент и ние смятаме, че тези момчета, които работят с нас от години, или поне откакто сме ние в клуба вече заслужават да получат своя шанс, като Сисо, Иво, Викторио, Стефан Гаврилов, който ще поднови договора си, Миро и още няколко момчета, които работят с нас постоянно, и вече са готови да започнат да играят активна роля в първия отбор.
Говорим и с други български футболисти, казвам ви го съвсем откровено – опитваме се да ги привлечем. Това е нещо хубаво, което си струва да се каже. Често се говори, че нашият отбор бил съставен предимно от чужденци, но това беше процес.
Когато поехме клуба, нямаше как да контролираме или познаваме местния пазар и много от тукашните играчи, които познавахме от българския пазар през 2023 година, не бяха достатъчно надеждни, за да ги оставим в първия състав по причини, които всички знаем и не е нужно да обясняваме.
Затова процесът премина през няколко етапа. В началото доведохме много аржентински и южноамерикански играчи – логично, защото това бяха хората, които познавахме и вярвахме, че ще бъдат полезни в този момент.
Постепенно, когато разбрахме, че някои трябва да бъдат сменени, взехме необходимите решения за съответните футболисти. Днес за нас няма значение какъв е паспортът на един играч.
Няма българи, аржентинци, испанци, португалци, уругвайци. За нас има само футболисти, които заемат позиции и в рамките на правилата, които ни дава федерацията, ще привличаме най-добрите възможни играчи.
Това трябва да е ясно. Всеки футболист, който дойде в Берое, трябва да дава всичко от себе си за клуба без значение паспорта му, защото институцията е това, което има най-голяма стойност.
НОВОТО ПРАВИЛО НА БФС ЗА ЧЕТИРИМА БЪЛГАРИ В СТАРТОВИЯ СЪСТАВ
Не ме притеснява самото правило. Това, което ме тревожи, е начинът, по който се въвежда. Искрено казано смятам, че правилата не трябва да се налагат по начина, по който се опитват да го направят сега.
Мисля, че ако наистина искаме да помогнем – било то на националния отбор, било то на българските футболисти да се развиват, трябва да подходим по различен начин.
В днешния международен футбол виждаме, че големите отбори не гледат паспортите. Има играчи от всякакви краища на света, които играят в топ първенства, без да са граждани на страните, в които се състезават. Дори националните отбори натурализират футболисти от други държави и ги използват. Така че не можем да вървим срещу течението.
Смятам, че това правило ще донесе повече проблеми за българските футболисти. Няма да им даде възможност да играят. Възможността да играеш трябва да си я заслужиш с всяка тренировка – не чрез правило, защото ако аз знам, като български футболист, че ще играя благодарение на член 10 или какъвто и да е друг член, няма да се старая на тренировки, няма да се боря за мястото си, няма да давам всичко от себе си и в крайна сметка ще стана посредствен футболист.
Чакаме да видим дали правилото ще стане 100% реалност. Все още не е ясно, не знаем какво ще се случи. Не е толкова конкретно, колкото се представя. Следим какво се случва. Когато стане напълно ясно какво ще гласи и дали въобще ще се въведе окончателно, тогава ще вземем решение какво да правим. Независимо от това, както казах, имаме български момчета, които смятаме, че ще играят за нас. Друга опция няма.
НОВИЯТ ТРЕНЬОР
Пламен Липенски ще остане треньор на Берое. Работи с нас последните две години, доказа, че е готов да поеме първия отбор. Вярваме, че моментът е много подходящ и ще му дадем тази възможност – поне това е моята идея. Ще финализираме всичко и ще го направим официално следващата седмица.
ХОСУ УРИБЕ
Нищо не се е счупило. Ние и аз като ръководител трябва да взимаме решения. Много хора казват: "Раздели се с Густаво Араголаса“, "Раздели се с Хосе Луис Ачиари“, "Раздели се с Хосу Урибе“.
Аз ги доведох, господа. Когато водя треньор – това е, защото смятам, че в онзи момент това е човекът, който трябва да води клуба. Когато видя, че не отговаря на нуждите, взимам решение да сменя треньора. Решенията трябва да се взимат и някой трябва да го направи. Както го доведох, така и реших, че е изчерпал цикъла си и го смених. Това е – няма друга причина.
ГОРЧИВИЯТ КРАЙ НА СЕЗОНА
Ние сме клуб с история, с много фенове много, които ни обичат, и много, които не ни обичат. Разбираме го. Всеки има право, но всеки, който е в съблекалнята на Берое, докато аз съм част от ръководството трябва да уважава клуба и фланелката.
Когато видя, че това не се случва взимам мерки. Така и постъпих. За мен това, което се случи, беше срамно. Боли ме до днес и ще ме боли винаги! Това е петно, което ще остане в съзнанието ми, както и в съзнанието на феновете и всички, които обичат клуба.
Това, което искам, е професионализъм – от футболистите и от всеки в клуба. Не сме тук само да взимаме заплати, да имаме социални мрежи и да се снимаме във вестниците. Трябва да сме отговорни за това, което правим и как се представяме.
Случиха се неща, включително и в мача срещу Славия. Някои футболисти не се държаха както трябва. Вътрешно реагирахме по най-добрия възможен начин, защото мислим преди всичко за институцията. Направихме нужните промени, отстранихме хората, които смятахме, че трябва да си тръгнат. Това е реалността. Няма какво повече да се каже.
НОВИЯТ ФОРМАТ НА ПЪРВЕНСТВОТО
Не ме притеснява. Смятам, че за да се състезаваш, трябва да имаш предизвикателства. Колкото повече, толкова по-добре за отбора.
Нямам притеснения, че може да не започнем първенството. Според мен има хора, които нарочно създават паника в социалните мрежи. Те търсят само лошото в клуба. Израснахме с 55% в последните три трансферни прозореца според Transfermarkt. Това не го видях в социалните мрежи.
Вчера се появи нов трансферен дълг, който е минимален. Става въпрос за 10 000 лв. Това не е проблем, който клубът не може да реши, но, разбира се, това веднага излиза навсякъде, че сме с временен лиценз, че имаме икономически проблеми, забавяния…
Чувам това още от първия ден, в който дойдох в България. Първата година имаше проблеми, страхувахме се за лиценза. През втората година се страхувахме за лиценза. На третата година ще се страхуваме от лиценза и през петата година ще продължавате да ме питате едно и също нещо.
Още в първия ден, в който пристигнах казах, че футболът е бизнес, а всеки бизнес има проблеми. Има дни, когато служителите си вършат добре работата, и такива, когато не я вършат. Има хора, които трябва да бъдат сменени. Има инвестиции, има проблеми с паричния поток, със забавени плащания. Това е неизбежно.
Много хора, които пишат от анонимни акаунти или изпращат съобщения, дори не осъзнават каква вреда нанасят. Те си мислят, че просто казват нещо, но изобщо не разбират какво е да управляваш футболен клуб.
Каня всеки, който има “всички решения” да ги донесе. Вратите на клуба са отворени. Много хора ми пишат, аз се опитвам да отговарям на всички. Нямам какво да крия. Разбира се, не отговарям на обиди, на анонимни хора, на тези, които не показват лицето си. Отговарям на всеки, който иска да разбере или пита нещо.
Финансовите ни отчети са публични и са на сайта. Няма нищо измислено. Това са реални числа, реални данни, такива, каквито са. Трябва да започнат да разбират, че ние вършим работа с дългосрочна визия. Ако това го разбирате – значи сте истински фенове на Берое, ако не, значи просто чакате първия проблем, за да хвърлите камък, а такава публика не искаме, не ни интересува.
Когато дойдох, клубът беше на ръба на изпадане. Нямахме нищо, нито екипи, нито футболисти, имахме дългове. Така че тези неща вече ги слушаме отдавна. В един момент трябва да кажем – нека мислим по-сериозно. Когато доведохме първите футболисти, всички казваха: "Кои са тези? Никой не ги познава, никой не ги иска, те са от най-ниските дивизии“. А днес? Днес всички говорят за Артур, за Хуанка Пинеда, за Алберто Салидо, за голмайстора на лигата, имаме Карлос Алгара на невероятно ниво, Пачаме също.
Имаме петима млади момчета от академията, които вече играят: Викторио, Сисо, Иво, Стилиян, Миро… Така че трябва да започнем да анализираме сериозно какво говорим за клуба и накъде искаме да го водим. Ако посоката е: "Да сме срещу Банато“ или "сме срещу чужденците“ – добре, това е една позиция, но ако имате местен човек, който иска да поеме клуба съм готов да изслушам всяка възможност.
Докато ние сме тук ще продължим да се борим за Берое, ще се стремим да го поставим там, където вече го изведохме през последните две години – да бъде международна марка, разпознаваема по целия свят.
Днес можем да си позволим да кажем, че това вече се случва. Получаваме обаждания от футболисти, които казват: "Искам да играя във Берое“. Когато това се случва, разбираш, че си създал институция, която се уважава във футболната общност. Това са реални резултати. Тук няма манипулации, няма тайни.
Растежът на тези футболисти показва, че клубът върви в правилната посока и има потенциал за още по-голямо развитие. Искаме ли да се развиваме и да вървим нагоре? Да – искаме. Ще са нужни трансфери? Да – ще бъдат нужни. Ще дойдат отбори, които ще искат нашите играчи, ще ги купят. Няма да можем да ги задържим, но ще намерим нови. Нов тип футболисти, с които ще търсим спортна и институционална приемственост и устойчив растеж“.
