
Община Стара Загора продължава засиления контрол върху използването на индивидуални електрически превозни средства. Само през първите два дни на тази седмица са били задържани 7 тротинетки.
Според официалната статистика, близо 200 души са пострадали през миналата година в страната. 5-има са загиналите водачи на тротинетки. Между 30 и 50% от черепно-мозъчните травми са резултат от каране с висока скорост, в тъмните часове, без предпазна каска или след употребата на алкохол.
Секретарят на общината Николай Диков е предложил проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за движение по пътищата с мотиви към него и предварителна оценка на въздействието, който е предложен на вниманието на НСОРБ.
В текста на проекта се отбелязва, че трябва да се отговори на нарастващите предизвикателства, свързани с бързото навлизане и масовото използване на индивидуалните електрически превозни средства в градовете.
На теория тротинетките са удобен, бърз и екологичен транспорт, но на практика пораждат редица нови рискове за пътната безопасност, а настоящата законодателна рамка не може ефективно да ги регулира.
Предложението на секретаря е да бъде забранено карането на тротинетки нощем и след прием на алкохол, а каските да станат задължителни.
От август 2024 г. Община Стара Загора приложи нова мярка, свързана с превенцията на инцидентите с индивидуални електрически превозни средства.
Тя е да се задържат временно тротинетките, когато е констатирано нарушение в използването им до издаване на наказателно постановление и заплащане на глобата.
Мярката е в съответствие с член 41 от Закона за административните нарушения и наказания. Текстът му гласи, че при констатиране на административни нарушения актосъставителят може да изземва и задържа веществените доказателства, свързани с установяване на нарушението.
