
Международният пленер по живопис "Дружба“ даде старт на творческото вдъхновение. В рамките на седмица 9 художници ще рисуват и дишат липовия аромат на Стара Загора. "Различни, индивидуални автори, а това, което ги обединява, е, че са огромни таланти“, определи Дамян Баев.
"Атмосферата на един пленер е много специфична, това е някакъв вид сприятеляване и резултатите са невероятни, интересни и по-различни от обичайното за авторите.
Благодарим за финансовата подкрепа на Община Стара Загора, без която този пленер е невъзможен“, изтъкна още председателят на представителството на СБХ.
"Уханието на липи ще ви вдъхнови, добре дошли в прекрасния ни град на поети и прави улици, надявам се всички да откриете тук съзидателен ентусиазъм и подем и в края на вашето творческо пътешествие да видим изключителни творби“.
Така зам.-кметът Милена Желева приветства участниците. Тя припомни, че част от създадените по време на седмицата на пленерна живопис творби ще останат във фонда на Художествената галерия в Стара Загора.
Според регламента, всеки участник дарява по две от своите произведения, а пленерът е тематично свободен. "Много важно е това да бъде отбелязано, защото е естествен начин да увеличим фонда, който притежава Стара Загора.
Тези картини са за нашия град и за поколенията след нас, които ще ги разглеждат и ще им се възхищават. Пожелавам ви чудесно време и вие да се чувствате много добре“, обърна се към творците Желева. Тя изтъкна още, че Община Стара Загора подкрепя международния пленер всяка година чрез Културния календар.
Диана Атанасова също поздрави новоизбрания председател на представителството на СБХ в Стара Загора като деен човек със светоусещане на съхранени ценности.
"Тази година нашето старание е да се придържаме най-добре към значението на думата пленер, тези прекрасни, емблематични художници, ярки имена в изобразителното изкуство, ще творят в база в парк "Митрополит Методий Кусев“, ще се наслаждават там на творческа свобода и ще претворят всеки уловен миг сред природата“, описа предстоящото началникът на културния отдел в местната администрация.
Вчера творците са се запознали с част от емблематичните места на града Загора: посетили са къща музей "Гео Милев“, Историческия музей, Художествената галерия и са се поклонили пред мемориала "Бранителите на Стара Загора“.
Първа своите благодарности за творческата възможност поднесе доц. д-р Галина Цветкова, преподавател по рисуване във ВТУ "Св. св. Кирил и Методий“. "Благодаря на домакините от Община Стара Загора и СБХ за поканата в този град, в който имам много приятели и колеги, но сега за първи път фокусът на вниманието е към мен“, отбеляза доц. Цветкова.
"За втори път участвам в този пленер и ще покажа нещо по-различно“, загатна Ваня Итинова. "Никога не съм правила изложба в България, независимо от своя произход“, призна Бистра Бакалова от Прага. Преди две години тя е участвала в пленер в Свиленград и сега за втори път ще експонира свои творби в родината си.
"Аязмото“ е едно от най-хубавите места, които съм виждала, увери Фелиция Жинка от Унгария, която за първи път участва в такава творческа проява на хора на изкуството в България.
"За първи път идвам в Стара Загора, това е шестият пленер в България, в който участвам, благодаря за добрата организация“, сподели Айхан Четин, професор по живопис в Тракийския университет в Одрин.
За Димо Генов започна четвъртото му участие в пленер, а като организатор има 12 в своя творчески път. "За мен пленерът е една особена емоционална забежка на всеки творец, в която той оставя едно от най-съкровените кътчета на душата си и мисля, че ще видите това“, увери художникът.
На участниците в Международния пленер по живопис "Дружба“ ще бъдат предоставени платна и бои, както и плакет за спомен от града ни – авторска работа на Христо Златев.
Платната ще бъдат събрани в заключителна изложба, която ще можете да видите на 16 юни от 18:00 ч. в зала "Лубор Байер“. Експозицията ще може да бъде разгледана до 15 юли.
