
В празнична атмосфера в актовата зала на Второ основно училище "П. Р. Славейков“ в Стара Загора се състоя официалната церемония по награждаване на победителите в 8-ия Национален ученически конкурс "Ще обичам аз от сърце таз земя и тоз народ“.
Тази година той премина под мотото "Моята България – реална и мечтана“ и се отличи с впечатляващ интерес – общо 751 творби на 573 участници от страната и българските училища в Чехия и Великобритания.
Общо 64 ученици бяха отличените в три възрастови групи – 1-4, 5-7 и 8-12 клас. Много от участниците се състезаваха с няколко творби в една или повече категории по темата. Домакините организираха и две тематични изложби с фотографии и рисунки във фоайето на училището.
Вече шеста година, той е част от Националния календар на Министерството на образованието и науката, предоставяйки възможност на ученици от цялата страна и чужбина да изразят своята любов към родината чрез литература, визуални изкуства и дигитални проекти.
В конкурса красотата на България оживя чрез поезия, проза, фотографии, рисунки и мултимедийни презентации на талантливи ученици, вдъхновени от заветните думи на дядо Славейков: "Ще обичам аз от сърце таз земя и тоз народ“. Компетентно жури във всяка категория оцени ученическите творби с внимание и професионализъм.
Тържествената програма бе открита от Адриан Христов, горд представител на подготвителна група при Второ ОУ, който развълнува публиката с рецитация на стихотворението "Татковина“.
Станимира Димитрова, началник на отдел "Образование и младежки дейности“ при Община Стара Загора, връчи наградите на отличените в категория "Рисунка“, във всички възрастови групи.
Отличия получиха както ученици от училища, така и участници от школи по изобразително изкуство, като бяха присъдени и специални поощрителни награди. В тази категория участие взеха впечатляващите 210 млади творци.
В категория "Фотография“ участие взеха 128 ученици, които представиха общо 298 фотографии, запечатали красотата, духа и символите на България.
Омбудсманът Иванка Сотирова отличи победителите в трите възрастови групи, и им даде специални поощрителни награди. Тя поздрави участниците, отправяйки пожелание за вдъхновение и нови творчески успехи.
Иван Желязков, старши учител по български език и литература в Професионална гимназия по компютърни науки и математически анализ "Професор Минко Балкански”, връчи наградите в категориите "Поезия“ и "Проза“ в трите възрастови групи. Той отличи и носителите на специални поощрителни награди, като поздрави младите автори за вдъхновението, емоцията и родолюбието, вложени в творбите им.
Доц. д-р Мария Темникова, преподавател в катедра "Предучилищна и начална училищна педагогика“ в Тракийския университет, връчи наградите в категория "Презентация“.
Отличени бяха участниците в трите възрастови групи, както и носители на поощрителни награди. В тази категория се включиха 81 ученици, демонстрирайки оригинален подход и креативност в дигиталното представяне на темата.
Директорът на училището Милена Желязкова бе впечатлена от нивото на представените творби в областта на литературата, изобразителното изкуство и съвременните дигитални форми на изразяване.
За доброто настроение в препълнената зала се погрижиха най-малките възпитаници от Подготвителната група при Второ ОУ, които изпълниха танца "България“. Снежина Маринова и Кристиан Желев представиха танц "Ча-ча-ча“, а Катерина Денева от 2.б клас трогна публиката с изпълнение на народна песен.
Ученичките Мария и Преслава Борисови, заедно със София Пенева, изпълниха ръченица, а Иванина Денева се представи с фолклорно изпълнение. В програмата участваха и талантливите деца от Вокална група "Славейчета“ към училището.
Събитието уважиха общественици и представители на културни и научни институции, както и членове на Училищното настоятелство и на Обществения съвет при Второ основно училище.
Конкурсът се организира от Второ основно училище със съдействието на общината и Регионалното управление на образованието.
