
В Стара Загора се проведe Националната здравна кампания "Май Месец за мерене“, посветена на повишаване на информираността за артериалната хипертония, която е едно от най-разпространените и подценявани здравословни състояния. За целта бе обособен специален пункт до "Долната гъба“.
В инициативата се включи и секретарят на Община Стара Загора Николай Диков, който подчерта значимостта на превантивните мерки за здравето.
"Понякога едно измерване е всичко, което дели човека от навременна диагноза и животоспасяваща помощ. В забързаното ежедневие, в което живеем, все по-често пренебрегваме симптомите си.
Такива кампании ни напомнят, че грижата за здравето започва с малки, но навременни действия. Превенцията е най-добрата защита на здравето“, подчерта той.
За скрининга се използват електронни апарати с AFIB технология, които позволяват и ранно откриване на предсърдно мъждене – сериозно сърдечно нарушение, свързано с риск от инсулт.
Кампанията се реализира за 19-та поредна година в цялата страна по повод 17 май – Световен ден за борба с хипертонията.
Тя е организирана от Българската лига по хипертония с подкрепата на Международната лига по хипертония и Световното дружество по хипертония, Община Стара Загора, както и с участието на Български Червен кръст и Български младежки Червен кръст в града на правите улици.
Под мотото "Измерване, което спасява живот. Твоя.“, инициативата акцентира върху нарастващото значение на редовното измерване на кръвното налягане, поддържането на здравословен начин на живот и контрол върху телесното тегло.
Целта е да се насърчи ранното откриване и ефективен контрол на високото кръвно налягане – водещ рисков фактор за сърдечносъдови заболявания, включително инсулт, инфаркт и сърдечна недостатъчност.
"Гражданите измерваха безплатно кръвното си налягане, получиха съвети за профилактика, информационни брошури, както и насочване към личния си лекар при отклонения в стойностите“, разказа Габриела Димова, студент втори курс "Медицина“ в Тракийския университет и локален отговорник на Комитета по обществено здраве към Асоциацията на студентите по медицина в България.
Кампанията се провежда паралелно и в други градове на страната, сред които: София, Пловдив, Варна, Бургас, Плевен.
