
Стара Загора за пети път се превръща в студентска спортна столица на България с провеждането на Националната универсиада 2025. Началото бе поставено с водосвет снощи. Поради неблагоприятните метеорологични условия церемонията се проведе в зала "П. Р. Славейков“ в сградата на общината.
Официален домакин на събитието е Тракийският университет. Мащабното спортно събитие се организира от Асоциацията за университетски спорт "Академик“ с подкрепата на местната администрация.
До 11 май градът ще бъде арена на спортен дух, енергия и конкуренция, като над 2000 студенти от 28 университета в страната ще премерят сили в 14 спортни дисциплини – от волейбол и баскетбол до плуване, бойни спортове и мажоретни състави.
"Добре дошли в Стара Загора – най-зеленият град в България. Радвам се, че днес тук се събират млади, вдъхновени хора, обединени от любовта към спорта. Аз съм научил , че спортът изгражда дисциплина, учи на постоянство и калява духа.
Най-важното, което дава спортът, е увереността, че дори когато загубиш, винаги имаш шанс да се върнеш по-силен, ако се трудиш и вярваш в себе си“, категоричен бе зам.-кметът Радостин Танев.
Той подчерта, че Стара Загора с радост посреща подобни събития и ще продължи да го прави, "защото вярваме, че спортът обединява хората, изгражда характери и отваря врати към нови възможности“.
"Когато гостите идват тук, те усещат не само спортния дух, но и срещат град с богата история, с красива природа и с ясна визия за бъдещето. А защо не – и място, което да изберат за свой дом,“ сподели той.
"Пожелавам ви здраве, спортсменски дух, без травми – и емоции, които ще помните с усмивка. Нека най-добрият победи, но не забравяйте – най-важна е радостта от играта и споделеното преживяване“, увери Танев.
"Универсиадата е празник на духа, волята и енергията, която всички вие носите в себе си. Спортът не е просто движение – той е ценност, формира характер, воля, и развива лидерски умения, които ще ви служат през целия живот“, отбеляза проф. Нели Грозева.
Началото на игрите бе поставено от доц. Петър Зографов, председател на Асоциация за университетски спорт "Академик”, който с вълнение се обърна към участниците:
"Да застана пред бъдещите лидери на нацията – млади хора, изградени и вдъхновени от спорта – това е чувство, което трудно може да се опише. Когато се съберете тук, в столицата на студентския спорт, резултатът винаги е един – заряд, енергия и вдъхновение.“ Той пожела на всички състезатели успех, честна надпревара и искрени приятелства, които да останат далеч отвъд спортните терени.
Студентската клетва бе произнесена от Тервел Зафиров – световен шампион по сноуборд за 2025 г. От името на съдийския екип се закле Силвена Тодорова.
По време на откриването бяха наградени и победителите в лекоатлетическите щафети 4х100 метра при мъже и жени, като призовете бяха връчени от доц. Петър Зографов.
По време на откриването бяха наградени победителите в лекоатлетическите щафети 4×100 метра при мъже и жени. Призовете бяха връчени от доц. Петър Зографов.
При жените в крайното класиране първото място завоюваха Националната спортна академия, на второ място е УНСС, а на трето място – Пловдивският университет.
При мъжете в крайното класиране на първо място е Националната спортна академия, на второ място е Пловдивският университет, а на трето място е УНСС.
