
Черен дим, който излиза от комините на ТЕЦ "Брикел“ през изминалия уикенд. Това се вижда на видеа, изпратени от наши зрители, съобщи bTV.
"Както всяка година вероятно и сега ще посрещнем празниците с пепел по великденските яйца, защото проверки по празниците не се извършват“, казва подателят на сигнала до медията.
"На 13-и и 14-и април черен дим е генериран от разпалването на парогенератори, тъй като тогава се изгаря мазут за гориво, което да подгрее котлите до влизането им в паралел към турбините“, обясни Георги Митев, инженер в "Брикел“.
"За всяко действие ние информираме РИОСВ, това е по задължение, и при тези периоди се наблюдава този черен дим, тъй като изгаря мазут със сярно съдържание под 0,5%. Времето на разпалване е от 5 до 6 часа на всеки един енергиен котел в нашата централа“, каза още Митев. По думите му станциите не отчитат замърсяване при периодите на разпалване.
От Регионалната екоинспекция изпратиха писмена позиция до bTV. От там посочват още, че на 14 и 15 април се извършва проверка по условията на комплексното разрешително на ТЕЦ "Брикел“.
РИОСВ упражнява интензивен контрол на оператора, като последните контролни измервания на емисиите на вредни вещества от неподвижни източници са извършени на 10 април, но резултатите от лабораторните изпитвания все още не са готови, се казва още в позицията.
От екоинспекцията посочват още, че ТЕЦ-ът е един от най-проверяваните обекти и в резултат на това от началото на годината са издадени 9 акта за нарушения от условия от комплексното разрешително.
