
Ресорният зам.-кмет по здравеопазване Павлина Делчева и секретарят на Община Стара Загора Николай Диков проявиха лична съпричастност към здравна кампания, посветена на Световния ден за борба с диабета – 14 ноември. И двамата измериха кръвната си захар днес на специалния пункт до "Долната гъба“. Събитието е организирано от Асоциация на студентите по медицина в България в колаборация с Интеракт клуб – Стара Загора и подкрепено от Ротари клуб.
Бързото и безплатно изследване на кръвна захар е организирано отлично и се радва на голям интерес. Малко след 11:00 ч. през пункта вече са преминали повече от 200 души, обяви представителят на организаторите проф. д-р Валентин Стоянов.
"Това е младежката програма на Ротари – Интеракт клуб, който обединява ученици от 14 до 18-годишна възраст в Стара Загора, тяхна е чудесната инициатива за профилактика на диабета, ние подкрепяме и помагаме“, поясни проф. Стоянов.
Представител на другия организатор – Асоциацията на студентите по медицина, е Добрилина Яркова, която е четвъртокурсник по медицина в Тракийския университет. Момичето също изтъкна колко съществени са информираността на хората и редовната проверка на тяхното здраве.
"От голяма важност е профилактиката на диабета, който за съжаление придобива все по-широко разпространение и не щади и младите хора, а дори и децата. Колкото по-рано се диагностицира проблемът, толкова по-лесно, естествено, е лечението, за да не прогресира в по-тежка форма“, определи Павлина Делчева.
Днес тя и секретарят на общината Николай Диков дадоха пример, че и в най-напрегнатия делник трябва да се отделят минути за превенция на често срещаните заболявания.
Бързото изследване на кръвната захар за всички желаещи старозагорци ще продължи до 15:00 ч., а на самия 14 ноември, сградата на Община Стара Загора ще бъде осветена в синьо във вечерните часове. В същия ден СНЦ "Диабет“ в града на липите ще отбележи с приятелска среща своя 34-ти рожден ден.
