
Със символична копка бе дадено началото на проект "Реконструкция и обновяване на Драматичен театър "Гео Милев“ Стара Загора“. Стойността му е 4 868 503, 38 лв., като от тях собствено финансиране от страна на общината са 868 503, 38 лв., а 4 млн. лв. са съфинансиране от Фонд за градско развитие – юг. Срокът за изпълнение на дейностите е 24 месеца. Общата застроена площ на обекта е 1 194.00 м2.
"На мен се пада честта да кажа няколко думи днес пред вас за това истинско архитектурно бижу. На 1 април 1912 г. е положен основният камък на бъдещата театрална сграда по проект на арх. Никола Лазаров, наподобяваща по стил виенски барок.
През 1914 г. новият театрален салон е вече факт и тук, през 1916 г. поетът Гео Милев поставя експериментално пиесите "Едип цар“ на Софокъл и "Ревизор“ на Гогол.
През 1990 г. сградата е обявена за паметник на културата от местно значение, като тя се намира в Археологическия резерват "Августа Траяна-Верея-Стара Загора“, каза по време на събитието зам.-кметът Милена Желева. Тя припомни, че последната реконструкция на емблематичния обект за града е била преди 25 години.
Желева съобщи и основната цел на строително-монтажните работи – постигане на по-добра енергийна ефективност на сградата, при пълно запазване на фасадната автентичност.
При извършване на строителството ще бъде изпълнено и конструктивно укрепване, налагащо се поради завишените критерии за сеизмична устойчивост, както и частични реставрационни дейности, като реставрация и консервация на пластичните и декоративните елементи по фасадите и др.
"С изпълнение на проектните дейности ще бъдат създадени подходящи условия на лицата в неравностойно положение чрез въвеждане на мерки за общодостъпна среда.
През годините Общината е правила няколко крачки в тази посока, за да улесни влизането в сградата. Изискванията нараснаха, което може само да е в полза на хората, имащи нужда, сега ще бъде обърнато сериозно внимание на достъпа и средата“, допълни Желева.
Проектното предложение включва и дейности по реконструкция на прилежащото дворно пространство – премахване на съществуваща открита сцена от южната тераса и полагането на нова настилка, разполагане на нова сцена на нейното място, изграждане на нови настилки около сградата и поставянето на парково осветление.
С цел модернизация на ДТ "Гео Милев“ са предвидени още подмяна на осветителната и озвучителната техника, както и обособяване на кабини за осветление и озвучаване на камерната сцена, пълна подмяна на мокета, седалките и дежурното осветление в зрителната зала, ново сценично облекло – завеса, крачоли, средно дъно на сцената, както и ремонт на сценичната механизация и на рунд хоризонта, подмяна на мебелите и на компютърното обзавеждане в административната част, както и на мебелите в гримьорните.
Ще бъдат поставени видеомонитори, свързани с камерна и голяма сцена за следене на репетиции и представления. Подменена ще бъде общата климатизация на театъра и ще бъде изградено видеонаблюдение на цялата сграда.
В заведението/кафенето се предвижда конструктивно укрепване, внедряване на мерки за енергийна ефективност по фасадата, както и подмяна на вертикалните щрангове на ВиК мрежата.
Светла Тодорова, директор на Драматичния театър, също сподели няколко думи с присъстващите на събитието за стартиране на обновяването.
"Тази сграда, освен че е историческа и архитектурна забележителност, е и жив организъм за всички, които работим тук. Тя е частица от нас.
Приемаме предстоящото много лично, защото това е нашият дом. Благодарим на Община Стара Загора и на изпълнителите на строително-монтажните дейности, защото след две години ще изпитаме удоволствието да имаме обновен и модернизиран театър.
Предстоят ни предизвикателства, но вярвам, че ще се справим. Аз съм упорита и заедно с екипа ще търсим нови варианти и пространства, които да бъдат сцена за нашия театър“, каза тя.
Символичното начало дадоха инж. Янчо Калоянов, зам.-кмет "Устройство на територията, строителство и инвестиции“ и Крум Здравков, представител на ДЗЗД "Платеник и Комнико“ – изпълнител на СМР.
